Czy warto używać Kindle czyli jak można przekonać się do czytników


Zawsze, ale to zawsze byłam głęboką zwolenniczką papierowych książek. Jeszcze rok temu, gdy ktoś powiedziałby mi, że będę używać czytnika wyśmiałabym go. Teraz czytnik jest jedną z najważniejszych rzeczy w mojej torbie podróżne (uwierzcie mi, że ostatnio używam swoją torbę podróżną znacznie częściej niż zwykłej torebki). Na początku nienawidziłam tego ustrojstwa! Ciągle nie mogłam zrozumieć czemu urządzenie podaje mi ilość przeczytanej książki w procentach a nie stronach. Nie mogłam przestawić się na dotykanie ekranu z boków żeby „przerzucić” stronę zamiast posuwistego ruchu w górę jak w smartfonach (zdarzało mi się czytać na komórce). Ściąganie książek było dla mnie niezmiernie wyczerpujące z powodu innego ekranu i czarno-białych kolorów. Jednak po pewnym czasie, gdy po prostu zaczęłam się przyzwyczajać do tych rzeczy, przekonałam się do mojego nowego urządzenia. Zaczęłam odkrywać nowe możliwości. Przede wszystkim zaczęłam porównywać wyporność książki a czytnika. Czytnik wygrywa to starcie. Co prawda nie pachnie jak prawdziwa książka (wierzę w to bardzo głęboko, że niedługo wymyślą na to sposób), ale używanie go do czytania jest równie przyjemne i przeze wszystkim wygodne. Nie trzeba bać się o pozaginane rogi wrzucając go do torby, gdy nagle w autobusie dopada się kontrola biletów. Nie musisz zapamiętywać na której stronie skończyłaś/łeś czytanie gdy nie masz przy sobie zakładki, on zapamięta to za ciebie!


Poza tym, ekran jest naprawdę świetny, w niczym nie przypomina tak dobrze nam znanych ekranów smartfonów czy tabletów. Nie dość, że ma inną teksturę to jeszcze sprawia, że naprawdę można poczuć jakby się czytało zwykłą, papierową książkę. Bateria mojego czytnika wystarcza na bardzo długo. Mimo, że ciągle go używam lub zapominam o wyłączaniu go to naprawdę rzadko mam potrzebę go ładować. Czyż to nie cudowne mieć kilkadziesiąt (kilkaset!) książek w tym jednym małym urządzeniu! Co prawda ja nie używam takich opcji jak zmienianie czcionki czy jej koloru, ale dla niektórych jest to bardzo ważny czynnik. Za to bardzo sobie cenię funkcje notatek. Korzystam z niej często bo jak to ja, muszę mieć mnóstwo „karteczek” w książce. Mój wpis ma na celu ukazanie tego, że nawet bardzo żarliwa miłośniczka papierowych książek może docenić technologię. Posiadanie czytnika nie zmienia mojego podejścia do papierowych książek, nadal je kocham i będę czytać. Jednak wiem, że jest jakaś alternatywa. Po za tym, czytniki dają większe możliwości w wyborze książek, przecież na internecie można znaleźć każdą książkę chociażby na pdf, później wystarczy tylko przekonwertować i już gotowe. 
PODPIS

7 komentarzy:

 1. Ogólnie mi się lepiej czyta książki, jednak jeżeli mam gdzieś jechać szczególnie na dłużej to łatwiej mi zapakować czytnik niż książki do czytania

  OdpowiedzUsuń
 2. Akurat mój czytelnik podaje ilość przeczytanych stron, a nie procenty, co dla mnie jest ogromnym plusem. I faktycznie jest to bardzo wygodne urządzenie, zwłaszcza na czas podróży. Mimo wszystko, podobnie jak Ty, nigdy nie przestanę kochać papierowych książek, ale też nie uważam, że czytnik to zło, lecz wygodne udogodnienie dla książkoholika.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam swój czytnik, chociaż też, gdybym mi to ktoś powiedział kilka lat temu, to bym go wyśmiała :) Papierowe książki wciąż kocham, ale czytnik również ma swoje zalety :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja póki co korzystam z tableta jako czytnika, ale w niedalekiej przyszłości na pewno zainwestuje w kindla :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno jest praktyczny, jednak ja na razie preferuję papier i jego zapach :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak na razie czytniki i ebooki to dla mnie ostateczność :)

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja jakoś nie mogę się przekonać do elektronicznej formy czytelnictwa. Książka to dla mnie musi być książka - muszę czuć jej ciężar, jej fakturę i zapach! :D

  OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy Wasz komentarz i opinie. Dziękuję ;D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...