"Toksyna" Jus Accardo, czyli zabójczy dotyk i trucizna idą w parzeOcena: 4-/6

Tytuł: Toksyna
Oryginalny tytuł: Toxic
Autor: Jus Accardo
Seria: Denazen #2
Wydawnictwo: Dreams
Gatunek: paranormal romance, urban fantasy
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 416Dez i Kale są bezpieczni. Udało im się wydostać z Sumrun i mogą spróbować żyć normalnie. A w każdym razie na tyle, ile pozwala im ich odmienność. Ojciec Deznee nie może pogodzić się z myślą, że stracił swoją najpotężniejszą broń i za pomocą mrocznych bliźniąt zatruwa córkę. Dziewczyna za wszelką cenę próbuje ukryć działanie trucizny. Ojciec pozostawił jej wybór: albo odda w ręce Denazen siebie i Kale’a, albo umrze. Dez nie może pozwolić, by jej ukochany wrócić do miejsca, które zniszczyło mu życie. Próbuje działaś na własną rękę, jednak pojawiają się komplikacje. Dez odkrywa, że wśród jej znajomych jest zdrajca i podejrzewa o to Jade- jedyną dziewczynę, która może pomóc Kale’owi okiełznać moce, by mógł bez negatywnych skutków dotykać Deznee. 

Otwieram książkę. Zaczynam czytać i… już po dwóch stronach mam ochotę uderzyć głową w mur. Styl autorki, który przy recenzji pierwszego tomu bardzo wychwalałam, zmienił się na gorsze. Lekki, młodzieżowy z używaniem słów ze slangu. Taki był. Teraz najwyraźniej autorka chciała uwydatnić dobre cechy pierwszej książki. Jednak, co za dużo, to nie zdrowo. Na szczęście szybko przyzwyczaiłam się to tego. Po pierwszych rozdziałach autorka zamieniła swój slangowy styl pisania na burze hormonów głównych bohaterów. W pewnych momentach ich myśli i reakcje stawały się uciążliwe, jednak dzięki temu książka jest dynamiczna. Pochłonęłam tę powieść w dwa dni, i ani przez chwilę się nie nudziłam. Po połowie, zostawiłam już nieudany styl autorki i skupiłam się na wydarzeniach, które z każdą stroną stawały się coraz ciekawsze. 

„Bo to, co nam się wydarza, jest epickie. To jest coś takiego, o czym piszą w książkach i kręcą filmy. Epopeje są trudne, Kale. Oznaczają krew, pot i łzy, ale są tego warte.”

W drugiej części pojawiło się kilku nowych bohaterów mających znaczącą rolę w powieści. Szczególnie w życiu Dez zamieszali mroczni bliźniacy, nabytek Denazen- Able i Aubrey. Muszę przyznać, że wątek z trucizną bardzo mi się spodobał. Może nie jest najoryginalniejszy, jednak dzięki niemu jeszcze bardziej korciło mnie żeby zajrzeć do ostatnich stron i przekonać się jak to wszystko się skończy. Mimo tak wielkiej pokusy, byłam dzielna i czekałam na odpowiedni moment. Zakończenie dla obytych już w świecie literackim czytelników, zapewne nie będzie zaskoczeniem, jednak myśli, co stanie się w trzeciej części i ciekawość są nieuniknione. 

Jeśli chodzi o bohaterów to zmieniłam trochę na ich temat swoje zdanie. Dez, którą uwielbiałam po pierwszej części, tutaj mnie denerwowała. Autorka starała się na siłę zrobić ją jeszcze bardziej buntowniczą i samodzielną. W pewnych momentach Dez reagowała zbyt emocjonalnie, a w niektórych, gdzie ja krzyczałam w kartki, żeby coś zrobiła, po niej spływało to jak po kaczce. Ryzykowała życie prawie każdego dnia. Pewne jej zachowania są jednak uzasadnione. Skrywała działanie trucizny próbując chronić Kale’a. To oznaka odwagi, ale nie z rodzaju tych głupich, ale popychających do poświęceń. Kale jest nadal przyzwyczajającym się do prawdziwego życia chłopakiem. Nie zmienił się bardzo, za co dziękuję autorce, bo Kale ma być Kale’em! Relacje dwóch głównych bohaterów w tym tomie są dość utrudnione. Dez już w pierwszy rozdziale traci swoją niejaką wyjątkowość, dzięki której mogła bez konsekwencji dotykać Kale’a. Odtąd zaczynają się poszukiwania rozwiązania tego problemu. Ale jak można nauczyć chłopaka zabijającego swoim dotykiem panowania nad tym? Oczywiście przyprowadzając mu drugą dziewczynę zdolną go dotykać. Dla związku Dez i Kale będzie to trudna próba. 

„(…) Może jest jakaś ścieżka, o której nie myślałaś. Ktoś z zewnątrz może ci podsunąć odpowiedź, która była przed tobą ukryta.
- Nie gniewaj się, ale to zabrzmiało, jakbyś była chińskim ciasteczkiem przepowiadającym przyszłość, tyle że zrobionym z cracku.”


Czytając pierwszą część zauważyłam pewne podobieństwo do „Dotyku Julii”. Teraz widzę je do drugiej części serii Tahereh Mafi. W „Sekrecie Julii” główni bohaterowie mają te same problemy, co Kale i Dez. Nie mogę powiedzieć czy któraś z tych serii jest lepsza od drugiej. Każda autorka ma swój specyficzny styl, a bohaterowie są mimo wszystko jednymi wielkimi przeciwnościami. 

Podsumowując. Styl autorki może z początku denerwować, ale gdy przebrnie się przez pierwsze rozdziały można zauważyć jego zalety. Bohaterowie są bardzo energiczni i emocjonalni, co dodaje tempa całej powieści. Są momenty, gdy główna bohaterka zachowuje się irracjonalnie, a to nie każdemu może przypaść do gustu. Wydarzenia są jeszcze ciekawsze niż w pierwszym tomie. Pomysł na książkę jest świetny i mam nadzieję, że autorka naprawi wszystko, co negatywne w drugiej części i przedstawi nam kolejne jeszcze nieodkryte przez czytelników część świata Denazen w kolejnym tomie. 


Za możliwość poznania dalszych losów
Deznee i Kale’a dziękuję Wydawnictwu Dreams

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania:

13 komentarzy:

 1. Nie czytałam pierwszej części, więc ani nie orientuję się w historii, ani w sposobie narracji i języku autorki. Mam jednak przeczucie, że przeszkadzałby mi slang, zwłaszcza, że w drugim tomie jest go więcej, jak mówisz. Cóż tu jednak mówić, skoro nie miałam przyjemności spotkać się z tą książką - jeśli pierwszy tom mnie wciągnie, to drugiego również sobie nie odpuszczę - nawet jeśli byłby dużo gorszy :)

  Zmieniłam adres bloga, Marcepankowy Świat Książek to teraz zrecenzowana.blogspot.com :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam tej serii i jeśli nie znajdę w bibliotece to raczej nie poznam, bo nie mam w planach kupowania jej w księgarni. :)

  po-uszy-w-ksiazkach.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Lekki, młodzieżowy i slangowy - wszystko czego nienawidzę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytałam pierwszą część. Podobała mi się, więc myślę, że wkrótce sięgnę również po tą

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta historia jakoś do mnie w ogóle nie przemawia choć uwielbiam paranormal romacne. Pierwsza część jest na samym końcu mojej długiej listy książek do przeczytania więc nie mam pojęcia czy sięgnę po nią w najbliższym czasie.
  Jeszcze wspominasz o tym stylu,który pewnie w ogóle by mi nie się nie spodobał. Raczej sobie ją odpuszczę w najbliższym czasie. ;D

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze nie czytałam nawet pierwszej części. Ale może warto sięgnąć po tę serię, skoro oceniłaś ją dość wysoko. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwsza część urzekła mnie średnio..ale i tak mam chęć na Toksynę xD
  Pozdrawiam Kochana ^^ :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam poprzednią część i "Toksynę". Można poświęcić czas :) Ciekawe, kiedy wyjdzie u nas kolejny tom :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jakoś mnie nie ciągnie do tego cyklu... :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mnie mimo wszystko jakoś nie ciągnie do tej serii, przynajmniej w obecnym momencie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie przepadam za paranormal romance, ale tej serii może dam szansę

  OdpowiedzUsuń
 12. Jestem ciekawa tej serii. Muszę w końcu dopaść pierwszy tom :)

  OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy Wasz komentarz i opinie. Dziękuję ;D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...