"Nostalgia anioła"- Alice SeboldTytuł: „Nostalgia anioła”

Autor: Alice Sebold

Wydawnictwo: Albatros

Ilość stron: 368

 

Cała historia zaczyna się od dnia, w którym  Susie Salmon zostaje zabita przez swojego sąsiada. Nieświadoma niczego dziewczyna dała mu się zaprowadzić do tajemniczego pomieszczenia pod polem kukurydzy, gdzie została wykorzystana i nie owijając w bawełnę poćwiartowana. Książka opowiada o tym jak jej rodzina zmienia się po śmierci ukochanej córki i siostry. Ojciec zamyka się w sobie, chce za wszelką cenę udowodnić swoje przeczucia, że do właśnie pan Harvey zabił jego córeczkę. Matka szuka miłości u innego mężczyzny. Jej siostra-Lindsey przed wszystkimi udaje twardą, jakby wszystko po niej spływało, gdy tak naprawdę tęskni za Susie. Malutki braciszek Buckley na początku nie rozumie co się stało Susie, mówi rodzinie że czasami widzi swoją siostrę.

„Jak popełnić zbrodnię doskonałą" – w niebie była to znana gra. Ja zawsze wybierałam sopel lodu: broń się topi.”

Książka jest wyjątkowa, gdyż całą historię poznaje się od Susie. Przygląda się ona życiu swojej rodziny i przyjaciół z góry. Widzi każdy najmniejszy błąd ludzi. Widzi co robią w ciemnościach, co czują będąc samymi, jak udają kogoś innego przy innych. Dzięki temu można poznać losy każdego po śmierci Susie. To jak się zmienili i jakie emocje wywołała u nich śmierć dziewczyny. 

Niezwykłą postacią stał się dla mnie Buckley. Wyobraźcie sobie jak może czuć się mały chłopiec, gdy jego siostra znika na tak długo z domu. Rodzice i Lindsey nie chcieli powiedzieć  mu prawdy, ze względu na jego młody wiek. Chłopiec szukał siostry w pokoju, w całym domu. Susie czasami nieświadomie ukazywała mu się. Chłopiec wiedział, że z ukochaną siostrą stało się coś złego, ale jak to dzieci próbował znajdywać ją w różnych rzeczach. 

Rodzina Salmonów nie była już tak szczęśliwa jak zawsze. Śmierć Susie sprawiła, że wszystko obróciło się o sto osiemdziesiąt stopni. Poza tym nie tylko najbliżsi dziewczynie stali się inni. Susie patrząc z góry na wszystkich zobaczyła, że nie tylko oni przejęli się jej śmiercią, ale też całe miasteczko, dzieci ze szkoły z którymi prawie w ogóle nie rozmawiała i Ci po których w ogóle by się tego nie spodziewała. 

Od razu uprzedzam. Nie jest to książka gdzie ciągle się coś dzieje, raczej poznajemy powoli historię. Gdzie bohaterowie są niezwykłymi ludźmi z niespotykanym genem, wampirem czy hybrydą, ale to prości ludzie. Gdzie miłość jest zakazana i niebezpieczna, ale cudowna i prosta. Gdzie bohaterowie walczą ze złem, ale własnymi uczuciami. Tęsknotą, bólem.

„Naiw­nie miała nadzieję, że które­goś dnia ból zelżeje, nie wiedząc, że będzie jej ciążył na no­we i od­mien­ne spo­soby przez resztę życia.”

Nie sięgam po takie książki często. Zazwyczaj czytam antyutopie, s-f czy fantasy. Mimo, że w tej pozycji nie znalazłam elementów, których zawsze poszukuję w powieści bardzo mi się podobała. Może nie zapamiętam jej na całe życie, ale nie żałuję czasu spędzonego nad tą książką. 

Nie powiem, że czytało mi się szybko tę książkę. W pewnym momencie myślałam, że ją rzucę, tak bardzo nie miałam ochoty brnąć w nią dalej. Na szczęście przemogłam się i dokończyłam z czego jestem bardzo dumna, gdyż było warto. 

Podsumowując. Jest co warty przeczytania dramat, dla fanów gatunku, ale także dla tych, który jeszcze nie mieli styczności z takimi powieściami. Drobny wątek fantastyczny sprawia, że książka nie różni się tak drastycznie od tych dzisiaj wydawanych masowo. Bohaterowie są warci bliższego poznania, a cała historia zapewne zainteresuje nie jednego wybrednego czytelnika. 

„Życie to dla nas wieczne wczoraj.”

Ocena:

Książkę przeczytałam w ramach autorskiego wyzwania:


17 komentarzy:

 1. Lubię takie książki, ta nie zaciekawiła, a więc czemu nie

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam ją już bardzo dawno temu i wzbudziła we mnie raczej pozytywne odczucia. Ciekawa książka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam takie książki, dlatego z wielką chęcią po nią sięgnę!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ona jest genialna, nie jedną łzę przy niej uroniłam. Polecam wszystkim!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam o tej książce, lecz brzmi ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 6. o! To ta książka jest na liście BBC? Nawet nie wiedziałam. Chętnie ją przeczytam :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę przeczytać, zanim sięgnę po film ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa książka, więc chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem ciekawa, czy ta książka była zekranizowana, ponieważ jej tytuł kojarzy mi się z pewnym filmem, ale może się mylę. W każdym razie chętnie poznam ,,Nostalgię anioła'.

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna książka, choć trudno mi było przebrnąć przez początkowe strony.

  OdpowiedzUsuń
 11. Na książkę mam ochotę już od jakiegoś czasu, więc kiedyś z pewnością sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. bede miala ja na uwadze i byc mozer jest ona w mojej biblotece miejskiej :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Muszę wreszcie przeczytać, bo film świetny :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Początek trochę brutalny, aczkolwiek zawsze można spróbować zmierzyć się z czymś takim. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Oglądałam film, muszę się zabrać za książkę, bo od dawna mam ochotę.

  in-corner-with-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Raczej nie sięgam to takie książki, ale fabuła w "Nostalgii anioła" wydaje się być ciekawa.

  OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy Wasz komentarz i opinie. Dziękuję ;D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...